כאבי גב


כאב באזורים שונים בגב מהווה את אחת התלונות השכיחות ביותר בקליניקה לרפואה סינית ושיאצו. מרבית האנשים סובלים מאי נוחות כזאת או אחרת בגבם, בדגש על הגב התחתון. לא תמיד הסיבות לכך ברורות. בדיקות פיזיקליות ואמצעי הדמיה שונים נועדו לבדוק מה מקור הכאב: האם הוא נובע משריר מתוח? משינויים ניווניים בחוליות עמוד השדרה? מפריצת דיסק אקוטית? או אז מציעה הרפואה המודרנית טיפול הכולל פיזיותרפיה, משככי כאבים, סטרואידים או ניתוח. פעמים רבות ההתייחסות הנה מקומית והאדם בעצמיותו וכלליותו – נשאר מחוץ לתמונה הן בהבנת התהליכים העוברים עליו והן במעורבותו בתהליך ההחלמה. 

הרפואה האוריינטלית (רפואה סינית, שיאצו) בנויה כך שאי אפשר להפריד גורם מסוים מהמכלול. הקשרים ומערכות היחסים בין גוף לנפש, בין רקמה לרקמה ובין פעולה לתוצאה מוארים ומובחנים כך שהמטפל מזהה את כאב הגב (או כל תלונה רפואית אחרת) כקצה קרחון של דיסהרמוניות ושיבושים פנימיים. ומבלי לפגוע ביעילות הטיפול פונה המטפל להתיר גם את הסבך האנרגטי הפנימי שהוביל למצב זה מלכתחילה.

לפי הרפואה הסינית העתיקה כאבי גב עשויים להיווצר כתוצאה מאורח חיים מתיש (כולל שפיכת זרע מופרזת ולידות מרובות), חבלה או שימוש לא נכון בגוף, חשיפה לקור, חולשה מולדת ועוד.

הגב ברפואה הסינית

לגב שלנו יש מספר היבטים ומשמעויות בקונטקסט האוריינטלי. אמנה כמה מהחשובות שבהן:

1. הגב נחשב לשריון הגוף, האזור הנוקשה שנועד לגונן על החלקים הרכים יותר. כולנו מכירים את תנועת ההתגוננות האינסטינקטיבית של להפנות את הגב ולהתקפל פנימה נוכח איום פיזי. כאבי גב עשויים לציין שימוש יתר בשריון שלנו, כלומר מצב כרוני (שיצור כאב גב מתמשך) או פתאומי (שיצור כאב גב אקוטי) של פחד וצורך להתגונן מפני גורמים שונים, כגון לחצי החיים, אתגרים מסויימים וכו'.


2. הגב נחשב למרחב של ערוצי אנרגיה (מרידיאנים נושאי צ'י) ומאגרי אנרגיה חיוניים במיוחד. ניתן להשוות אותו למצבר. אזור הגב התחתון מיוחס לכליות (למרות שאנטומית הן ממוקמות גבוה יותר), שכשלעצמן מתוארות ככור של האנרגיה הבסיסית המכונה ין ויאנג (שילוב של אנרגיה קרה וחמה). פעמים רבות כאב גב מהווה סוג של מנורת אזהרה המתריעה על דלדול באנרגיית הין-יאנג של הכליות. הכאב מבקש מהאדם לעצור, לנוח ולחדש את כוחותיו.

 

3. הגב נחשב למפה סומטוטופית של הגוף כולו. משני צדי עמוד השדרה, במורד הגב, משתרעת מערכת של נקודות אבחון ודיקור המכונה 'נקודות ההשפעה האחוריות'. כל זוג של נקודות ממוקם על שרירי הזוקף האחורי, בגובה של מרווח חולייתי מסויים, במקום בו מתפצלת מערכת העצבים מחוט השדרה. אברי גוף רבים, מערכות אנרגטיות וחמרים שונים מיוצגים בנקודות אלה. כלומר: כאב, שינוי במרקם וכל תופעה אחרת בסביבתה של נקודה מסויימת יכולים להעיד על בעיה באיבר פנימי מסויים, על כשל אנרגטי או על דלדול בחומר חיוני. מצד שני, טיפול בנקודות אלה יכול להתמודד לא רק עם הכאב עצמו אלא גם עם הדיסהרמוניה העמוקה יותר שחוללה אותו.


אמצעי הטיפול

ישנם דרכי טיפול רבות מאוד באמתחתה של הרפואה האוריינטלית, והמטפל בוחר את הנכונות שבהן לכל מטופל ומטופל. אמנה מספר שיטות:

1. טווינה, שיאצו, אנמה וסוטאיי – כולם סגנונות קרובים של טיפולי גוף יעילים ביותר לכאבי גב. מטפלים מיומנים במקצועות אלה יכולים לטפל גם בכאבי גב חמורים על רקע של פתולוגיות עמוד שדרה שונות.

2. כוסות רוח – מדובר באמצעי טיפולי יעיל להפליא כשהוא מצוי בידיו של מטפל מיומן. השימוש בכוסות רוח טוב בעיקר לכאבי גב חדים וקשים, לכאבי גב שנגרמו עקב חשיפה לרוח וקור, או לכאבי גב על רקע של מתח נפשי

3. אקופונקטורה – דיקור הוא אולי האמצעי המוכר ביותר, ולא בכדי. מחקרים כבר הראו כי במהלך דיקור מופרשים בגוף חומרים נוגדי כאב ודלקת. אולם השפעתו האמיתית של טיפול אקופונקטורה מרחיקת לכת בהרבה וביכולתו לאושש ולרפא לא רק את הגב הכואב אלא את האדם כולו. שיטות קרובות הן אלקטרו-אקופונקטורה (השראה חשמלית בתדר נמוך למחטים, היוצרת אפקט משמעותי יותר בכל הקשור להתמודדות עם כאב והגבלה בתנועה) ואוריקולותרפיה (דיקור נקודות רפלקס באוזן)

4. מוקסה – מדובר באמצעי חימום מסורתי המגיע במופעים שונים (סיגר, תיבה, מנורה וכו'). באמצעותו מחמם המטפל את האזור, מפזר ממנו גודש ומחזק אותו. יעיל בעיקר לכאבי גב על רקע של חשיפה לקור.

5. צמחי מרפא – תחום התרופות הטבעיות של הרפואה הסינית מפותח במיוחד. ישנן פורמולות סיניות הניתנות דרך הפה (באבקה, כדורים או מיצוי אלכוהולי) ישנן כאלה הספוגות בפלסטרים ורטיות המונחות על אזור הכאב, וישנן המגיעות בצורת שמן עיסוי או אפילו ספריי התזה. כולן יעילות ביותר אך דורשות התאמה של מטפל מנוסה.

6. תרגילי צ'י קונג ודו-אין (צ'י קונג יפני) הניתנים למטופל לתרגול בבית, יחד עם עצות להתנהגות נכונה ביותר בשגרת היומיום.