הקליניקה: איך אני עובד ומה אני עושה


הפגישה הראשונה

לא תמיד נוצר הקשר הראשון פנים אל פנים.  לעיתים זה קורה בטלפון, בוואצאפ, במייל או במסנג'ר של פייסבוק. כבר שם, ברגעים הראשונים התהליך מתחיל. חיבור. מרתק אותי להכיר את המטופל או המטופלת הבאים שלי, לראות כיצד כולנו אחים וסובלים מבעיות דומות ועם זאת, איך לכל אחד הצליל והצבע שלו, המסע המרתק שלו. ההבנה המשולבת שאנחנו בני האדם דומים מאוד ושונים מאוד, עוזרת לי לחדור אל תוך הנימים, להבין את הכאב והמצוקה שנמצאים שם.

הפגישה הראשונה אצלי בקליניקה מוקדשת ברובה להקשבה. אני פוגש הרבה אנשים שאף אחד לא הקשיב להם כבר הרבה זמן.. הרפואה הסינית מתבססת על אבחנה מעמיקה וזו מושתתת על ארבעה עמודי יסוד:

  1. תשאול
  2. הקשבה
  3. התבוננות
  4. ומגע

אני שואל, אני מקשיב, אני מתבונן באדם שנמצא מולי, אני חש את דופק ליבו, צופה בעיניו, בלשונו, ומחבר את כל הנתונים האלה לאבחנה מובהקת, עליה נשען הטיפול.

המפגשים הבאים לא יתחילו בלי כמה דקות של ישיבה נינוחה שתשחזר בקצרה את האבחנה הדומיננטית של הפגישה הראשונה. במשך כמה דקות יספר לי המטופל מה עבר עליו מאז הטיפול הקודם, האם ישנה הקלה במצבו, האם נתונים חדשים הופיעו, וכו'. שוב אחוש את דופק לבו, שוב אצפה בלשונו, שוב אבסס אבחנה טריה ואתאים לה את הטיפול המדוייק ביותר.


לכל אלה קוראים 'רפואה סינית'

הטיפול מורכב משימוש משולב בכלים רבים. אני מטפל ברפואה סינית ושיאצו מאמצע שנות התשעים של המאה הקודמת ואלה הכלים בהם אני משתמש כדי לעזור למי שפונה אלי:

1. אקופונקטורה (Acupunture) הינה שיטת ריפוי המבוססת על החדרת מחטים לנקודות מיוחדות (המכונות נקודות דיקור) המצויות לאורכם של ערוצי האנרגיה, המרידיאנים. באמצעות גירוי נקודות הדיקור ניתן להשפיע על תפקודו הלקוי של איבר פנימי כזה או אחר. באדם בוגר מקובל להחדיר כ-10 מחטים בממוצע למשך כ-20 דקות. הטיפול אינו כואב ואף משרה תחושת רוגע. בילדים מדובר במחטים דקות במיוחד ובמשך זמן קצר יותר. בתינוקות מדובר על מספר רגעים. הטיפול באקופונקטורה יעיל ביותר לטיפול בכאב, מצבים נוירולוגים, מתח, הפרעות שינה, מחלות שונות, שימור הבריאות, פוריות ובעיות בתפקוד המיני. ההשערה הרפואית היא שהדיקור הסיני מווסת את מערכת העצבים ומעודד הפרשת אנדורפינים ואנקפלינים (רכיבים נוגדי כאב ודלקת), אך מי שחווה את הטיפול באקופונקטורה ידע לומר שמדובר בחוויה עמוקה ורחבת היקף הרבה יותר.

2. אוריקולותרפיה (Auriculotherapy) היא סוג של מיקרו-אקופונקטורה, שיטה בה משמשת אפרכסת האוזן כמפה של כל הגוף. מחטים זעירות או כדוריות מתכת קטנות משמשות לגירוי נקודות רפלקס רבות מספור (!) הפזורות על פני האפרכסת. הטיפול באוריקולותרפיה יעיל ביותר להתמכרויות שונות (בעיקר עשיון סיגריות),לירידה במשקל ולמיגור סימפטומים כמו כאב, יתר לחץ דם, בעיות עור וכו'. השילוב בין אוריקולותרפיה לאקופונקטורה מעניק נותן מענה מצויין גם לתופעות הרפואיות (הסימפטומים) וגם לגורמים העמוקים שלהן.

3. שיאצו (Shiatsu) הינה שיטת טיפול יפנית מבוססת מגע, שמקורה ברפואה הסינית. באמצעות מגע מיומן מופעלים הערוצים האנרגטיים – המרידיאנים – ואנרגיית החיים – הצ'י. הטיפול בשיאצו נעים מאוד ואפקטיבי מאין כמוהו לקשת רחבה של הפרעות כגון: כאב, אי שקט, חרדה, דיכאון, חולשה, בעיות גינקולוגיות, בעיות במערכת העיכול והנשימה ועוד. כמו כן מצויין השיאצו לשימור הבריאות ולטיפוחה. אני נוהג לשלב במהלך הטיפול את השיאצו והאקופונקטורה, כנהוג במזרח. לשיאצו אפקט כללי ורחב יותר מהאקופונקטורה אך הוא עונה על הצורך האנושי הבסיסי במגע ופותח את הערוצים/מרידיאנים והופך את הטיפול באקופונקטורה לנגיש ואפקטיבי יותר. הטיפול מתבצע על פי רוב כשהמטופל/ת בלבוש מלא. המטפל נעזר באצבעותיו, כפות ידיו ומרפקיו כדי להתאים את עוצמת המגע לנוחות המטופל/ת. שיאצו זה פשוט תענוג.

4. כוסות רוח (Cupping) הינה שיטת ריפוי עתיקה שהיתה נהוגה לא רק בסין אלא גם באירופה, אסיה, אפריקה והמזרח התיכון. אפילו הרמב"ם העריך אותה מאוד ודיבר בשבחה. כוסות הרוח נצמדות אל העור בעזרת ואקום המושג באמצעים שונים, ובכך מגרות את נקודות הדיקור ואת זרימת הצ'י במרידיאנים. שיטה זו יעילה מאין כמוה בטיפול בשפעת והצטננות (בשלביה המוקדמים), בהרפיית שרירים ובהפגת כאבים, בטיפול בהפרעות נשימה, עיכול ועוד. הטיפול בכוסות רוח נעים, מרגיע ומשחרר מאוד!

5. גוואשה (Guasha) היא שיטה בה 'מקרצפים' אזורי גוף שונים בעזרת כלי חלק מיוחד (או שפה של כוס רוח, או אפילו כף מרק סינית!) על פני עור ששומן בשמן טבעי או סיני. משתמשים בשיטה זו כדי להשיג תוצאה דומה – אך לעיתים חזקה יותר – לטיפול בכוסות רוח. לעיתים משלבים בין השיטות כלומר מניחים כוס רוח על אזור משומן ולאחר שהושג הואקום הנדרש, מסיעים את כוס הרוח הלוך ושוב על פני האזור המטופל. גוואשה לצורותיה מתאימה יותר לטיפוסים חזקים ואינה מיושמת במקרי חולשה וחוסר. אגב, סוג מעודן של גוואשה מיושם על אזור הפנים כחלק מהרפואה הסינית הקוסמטית, למטרות הצערת עור הפנים.

6. טראומטולוגיה סינית (Dit Ta) דיט טה פירושו 'מכה – נפילה'. מדובר בשיטה המטפלת בחבלות פיזיות כגון חבורות, פצעים, נקע, פריקה, שבר, סדק, דימום וכו'. הדיט טה התפתחה בקרב אומני הקונג פו בסין כמענה לפציעות השונות שנבעו מהאימונים הקשוחים ומהקרבות. חבישות, רטיות ושימוש בצמחי מרפא מיוחדים – יחד עם טכניקות דיקור ושיאצו מיוחדות – מעניקות פיתרון מדהים לפציעות הנובעות מחבלות, תאונות וכו'. זהו אחד התחומים האהובים עלי ביותר כמרפא סיני ואומן לחימה.

7. צמחי המרפא המשמשים לרפואה מתועדים בסין כבר אלפי שנים. תורת העשבונאות (השימוש בצמחי מרפא – ולמען האמת גם במינרלים וברכיבים אורגניים) הוא אולי התחום הנרחב והנכבד ביותר של הרפואה הסינית, המקבילה לפרמקולוגיה (תורת הרוקחות) של הרפואה המודרנית. באמצעות צמחי מרפא סיניים ניתן לטפל במגוון מצבים רפואיים (למשל כאב, חוסר פוריות, נדודי שינה וכו'). צמחי המרפא עשויים להינתן כמרקחת, משחה, שמן, רטייה, גלולה או מיצוי אלכוהולי. הטיפול בצמחי מרפא יכול לעמוד בפני עצמו או לתמוך ולהאיץ שיטות נוספות כגון דיקור ושיאצו.

8. תזונה בניגוד לתורת התזונה המערבית, המסווגת מאכלים כרצויים או לא, מתאימה שיטת התזונה הסינית את סוגי המזונות ספציפית למטופל בהתאם למצבו הבריאותי, נטיותיו, גילו וכו'. כתוצאה מכך מתקבל מגוון עשיר של תפריט תזונתי בו יכול המטופל להשתמש על מנת לטפח את בריאותו, להשיג משקל גוף רצוי, להתחזק, לטהר עצמו מרעלים שונים וכו'. תזונה נכונה היא עמוד תווך מרכזי במסע להשבת הבריאות.

9. מוקסה (מוקסיבציה, Moxabution) היא אמצעי עתיק לחימום, גירוש קור, הנעת נוזלים וחיזוק הגוף. מדובר בהבערת צמח סיני ממשפחת הלענה וניצול החום והעשן שהוא מפיק על מנת להשיג את התוצאות הרצויות – חיזוק וחיסון, הפגת כאב ושיקום תנועה ואף היפוך עובר..

10. יעוץ – 'דרך השמיים'

דרך השמיים Tian Dao הינו רעיון סיני עתיק המפרט כיצד יש לנהוג על מנת להשיג ולשמור על בריאות טובה, שלווה נפשית ואריכות ימים. מידע מגובש והגיוני זה נמצא מחוץ להשיג ידם של רוב הישראלים, וחבל שכך. כיצד יש לישון, לאכול, לקיים יחסי מין, להתמודד עם אתגרים ולהסתגל למצבים חדשים? על שאלות מכריעות אלה ואחרות עונה המטפל במסגרת היעוץ ולאורה של 'דרך השמיים'. כשלעצמי אני בוחר לעיתים להיוועץ גם באי צ'ינג, ספר התמורות, אוראקל סיני עתיק יומין.