הדיאטה הסינית האולטימטיבית - חלק 1


הדיאטה הסינית האולטימטיבית – חלק 1


קוראים יקרים

קריאת המאמר הזה תעצים את יכולת ההיערכות שלכם לירידה במשקל בצורה דרמטית. קראו היטב בבקשה.

לא מדובר בדיאטת בזק. לא מדובר בפתרון קסם.

כן מדובר בגישה מקיפה שלא משאירה קצוות פתוחים, ומכריחה את הגוף והנפש לעבור מטמורפוזה!

אם ברצונכם לרדת במשקל תוך שמירה על בריאותכם וקיבוע הגזרה החדשה שתשיגו, מדובר מבחינתי בפתרון היחיד למצבכם.

בואו נתחיל להתיר את הסבך. להלן 3 סיבות עיקריות מדוע הנסיונות הקודמים שלכם לרדת במשקל הסתיימו בכישלון חרוץ.


3 המכשולים לירידה אמיתית במשקל


1. אמונה שגויה על פתרון קסם

דיאטת פלא או כל נוסח אחר שמתאר את הפנטזיה הבאה: תמשיכו לאכול כרגיל, קחו את הכדור הכחול הזה ותרדו במשקל. בבקשה מכם, תשכחו מזה. וגם כשדיאטת הקסם הבאה תצוץ, אל תאמינו בה. אין כזה דבר. אין חיה כזאת. לא השמנתם ברגע ולא תרזו ברגע. זה תהליך. אורך רוח וסבלנות זה מה שאתם צריכים. ההתלהבות והכוח שבהחלטה-של-רגע לא באמת יעזרו לכם כאן אז קחו אוויר, קבלו שאין פתרונות בזק ולא היו ולא יהיו, וצאו לדרך כשאתם מפוכחים, לא שוגים בדמיונות.

2. הרגלי צריכה מגוּנים 

כל עוד תמשיכו לקנות ולהכניס הביתה ("זה לאורחים") את התועבות הטעימות האלה, וכל עוד תמשיכו לקנות כשאתם רעבים (!), תמשיכו לצרוך אותם ותישארו בטטות.

3. התייחסות לדיאטה כעונש במקום כגאולה מסבל

יש כאלה שעושים דיאטה כי הם מגעילים את עצמם, כועסים על עצמם, מרוכזים בעיקר במה אחרים יגידו עליהם… ויש כאלה שעושים דיאטה כי הם אוהבים את עצמם, מעריכים את עצמם ומאמינים שמגיע להם להיראות ולהרגיש טוב יותר. לאיזו קבוצה אתם משתייכים? מאיזו קבוצה הייתי מגרש אתכם בבעיטות אם רק יכולתי? לפתוח דף חדש של סגנון חיים בריא ועוצמתי זה פרס, לא עונש! חשוב מאוד שתפנימו את זה ותטפחו לעצמכם על השכם. קיבלתם החלטה טובה שתשנה את חייכם מקצה לקצה.


8 עמודי התווך לירידה אמיתית במשקל

אפשר להילחם במשקל היתר, למגר אותו מעליכם ולגרום לכך שלא ישוב לרבוץ על גופכם ונשמתכם לעולם. לשם כך עלינו להבין קודם כל שלא מדובר בסתם להפסיק לאכול כל מני דברים ולצאת לרוץ. שילוב מרגיז של תנאים סביבתיים, תזונתיים, גופניים ונפשיים הוא שהוביל אתכם למצבכם הנוכחי ואת השילוב הזה יש להתיר בתשומת לב ולחסל בשיטתיות. ההשקפה ההוליסטית של הרפואה הסינית מזהה 8 'עמודים' עליהם נשען תהליך הירידה במשקל. כל אחד מהעמודים הכרחי לייצוב התהליך. התמקדות יתרה באחד משמונת התחומים שנידון בהם מייד – או הזנחתו של אחר – עשויה להוביל לאי יציבות ולמוטט את התהליך.

העמוד הראשון הוא תמיכה כללית במנגון הרעב והשובע. העמוד השני הוא שליטה בחשקים ספציפיים כמו החשק למתוק. העמוד השלישי והרביעי נוגעים בהתמודדות עם קשיים וחולשות שמקורם בנפש. העמוד החמישי והשישי נוגעים בהתעסקות עם המזון עצמו: מה, כמה, מתי. כנגד העמוד השלישי והרביעי שעוסקים בהעצמה נפשית, העמוד השביעי והשמיניהם תגבור חילוף החומרים וחיזוק הגוף ומערכת השרירים.


1. להשיג שליטה כללית במנגנון הרעב

הסבר:

אם לא רעבים מאוד, לא אוכלים הרבה, ולא משמינים. as simple as that. אצל רבים מבעלי משקל היתר ישנו שיבוש במנגנוני הרעב והשובע, מה שגורם להם לאכול יותר ויותר – זה אחד הדברים הראשונים שאפשר וצריך לאזן. הפיתרון המשולב כולל שינויים התנהגותיים וטיפול ברפואה סינית.

פיתרון:

השינויים ההתנהגותיים שיאזנו את מנגנון הרעב והשובע צריכים לכלול את הדברים הבאים:

 • אכילת ארוחה קטנה כל 3-4 שעות לאורך היום

 • לעיסה איטית ומרובה – (יש לבלוע רק כשהמזון הפך לעיסה ממש)

 • הימנעות ממילוי מופרז של הצלחת

 • יש לסיים כל ארוחה עוד בטרם הושגה תחושת שובע! זו תגיע מספר דקות לאחר מכן.

 • יש להקפיד על ארוחת בוקר מזינה (לא קפה ומאפה) ולהימנע מארוחות לילה

הטיפול ברפואה סינית

 • מבוסס על ההנחה שרעב מוגבר נובע מפעילות יתר של הקיבה (המדומה לאש ברפואה הסינית) אותה יש למתן ולצנן באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא שונים. כשהקיבה מתאזנת נעלמים התקפים של רעב גרגרני ותחושת השובע מושגת באופן מלא ושלם יותר.

 • באפרכסת האוזן ישנן נקודות המסוגלות למתן ולאזן אצל חלק מהאוכלסיה את תחושת הרעב ולהחיש את מנגנון השובע.


2. לשלוט בממפ"ם (מתוק מלוח פחמימה מטוגן) 

אנחנו צריכים לשלוט בכמיהות ספציפיות למתוק, מלוח ומטוגן

הסבר:

למה בני אדם עפים על גלידות, חטיפים מלוחים וג'חנון? ככה. אוקי? על זה הם עפים, לא על ברוקולי. מה שכן, עם קצת כוח רצון אפשר להתנתק מההתמכרות. תארו לעצמכם, לעבור ליד עוגת שוקולד בלי לרייר! גם כאן הפיתרון מתחלק לשינויי התנהגותי ולטיפול ברפואה סינית.

פיתרון:

השינוי ההתנהגותי

הפיתרון נשמע קיצוני אבל הוא עובד. ניסיתי אותו על עצמי ואם אני הצלחתי (אחרי שנים שאמרתי לעצמי שלא אצליח) – גם אתם תצליחו. מי שרוצה להיגמל מהתמכרות לאחד מרכיבי הממפ"ם, צריך להתנזר ממנו באופן מוחלט ונחרץ! אני יודע, זה לא נשמע הגיוני והלבלב שלכם מוחה. אבל הקול הקטן בראשכם שאומר 'למה להפסיק? אפשר להפחית!' – לקול הקטן הזה אסור שתקשיבו. הדרך היחידה להיגמל – תוך יומיים שלושה! – מחשק מטורף למתוק, מלוח, מטוגן וכו', הוא לא להכניס אפילו פירור מזה לפה. ניקח לדוגמה אדם שמנסה להיגמל מחשק תובעני למתוק. הוא מסרב להתנזר לגמרי ומנסה פשוט לצרוך פחות.. טוב, שיהיה לו בהצלחה. לפרה מרמת הגולן שנקלעה לשדה מוקשים יש יותר סיכויים ממנו.

תבינו, להפסיק לחלוטין זו הדרך הקלה להיגמל, לא הקשה.

שנו חז"ל:

"איבר קטן לו לאדם

המשביעו – רעב

המרעיבו – שבע"

הבנתם צדיקים שלי, אם תרעיבו  את תשוקתכם, היא תיעלם. אם תנסו להשביע אותה היא לעולם לא תדע שובע, לעולם תדרוש עוד ועוד.

טיפול ברפואה סינית

מה צריך בשביל לעמוד במשימה הקטנה שלנו? כוח רצון. הסינים מאמינים שכוח הרצון יושב בכליות ומכונה Zhi. אפשר לחזק אותו באמצעות דיקור, תזונה וצמחי מרפא.

לפני שאמשיך בתיאור העמודים אבהיר שוב שלא מדובר כאן במדרג או בשלבים, ושיש להתמקד בכל 8 העמודים בו-זמנית. העמוד הראשון (שליטה במנגנון הרעב), לא נופל או עולה בחשיבותו מהעמוד השלישי (איתור המקור הרגשי לאכלנות) או השביעי (העצמת חילוף החומרים). כולם חשובים באותה המידה, ואין להתעלם אף לא מאחד מהשמונה.

ובכן, הבה נמשיך.


3. איתור המקור הריגשי לאכלנות

חלקכם כבר יודע את התשובה.

הסבר:

לפני שאתם רצים לעשות דיאטה, לקצר את הקיבה או ליטול כדורי הרזיה למה שלא תקחו כמה רגעים עם עצמכם ותביטו פנימה, אולי תעקבו אחרי עצמכם קצת תוך כדי שאתם שואלים בשקט: מה עובר עליי כשהיד שלי פותחת את דלת המקרר? מה היה שם רגע לפני ההתנפלות על האוכל?

זה לא סיפור חדש שאכילה מהווה פעמים רבות פיצוי או תחליף (ע"ע אכילה רגשית). אבל לעצור בהבנה הגולמית הזאת זה כמו לצייר בית ושמיים עם צבעי גואש. חדדו את הרזולוציה של הלב. מה יש שם בדיוק: עצב? שיעמום? ריקנות? כעס? האם הרגשות האלה הגיוניים, כלומר מכוונים לאדם, קבוצה או נושא מסויימים? או שאולי הם עולים כאילו מעצמם, או באופן נטול פרופורציה לגירוי מסויים? היו כנים עם עצמכם. היו – עד כמה שאתם יכולים – נטולי ביקורת ותוכחה עצמית. וקבלו ממני, דרך המילים האלה, חיבוק ענקי.

פיתרון:

הטיפול בעמוד השלישי מהווה דוגמא לראייה רחבת ההיקף של הרפואה הסינית בנוגע לירידה במשקל. אם אתם עצובים, כועסים, ממורמרים, מבולבלים, אל תשלימו עם המצב הזה! עליכם לטפל בעצמכם והאפשרויות רבות. את הנפש הפצועה יודעים לרפא הפסיכולוג והפסיכיאטר, מורה המדיטציה, המטפלת בפרחי באך, אנשי הרפואה הסינית והשיאצו – ואחרים! ספציפית לגבי הרפואה הסינית, כל רגש מיוחס לחוסר איזון באיבר פנימי אחר: העצב לריאות, הכעס והמירמור לכבד, הבלבול ללב ולטחול, וכו'. דיקור, שיאצו וצמחי מרפא יכולים לאזן ולשקם נפש כאובה. נכון, אין כאן התייחסות ישירה לירידה במשקל, אבל כל עוד אדם נתקף כעס וזה גורם לו לאכול; או שהוא נתקף עצב וזה גורם לו לאכול; שום וויסות תיאבון או התמודדות עם חשק לטעם מסויים לא יעזרו לו כיוון שהוא לא אוכל מתוך גרגרנות אלא מתוך עינויי הנפש. אם נטפל בכך חיסלנו הפרעה נוספת בדרך לאכילה בריאה משקל תקין.


4. חיזוק היסודות הנפשיים הפגועים

השמנה, בדומה לעישון, היא עדות ברורה שמשהו שם בנפשנו נרדם בשמירה.

הסבר:

אנחנו מצויידים בכוחות פנימיים שיכולים להזיז הרים: כוח רצון, מיקוד, משמעת עצמית, אהבה עצמית, התמדה. לא היינו קמים מהמיטה בלעדיהם, לא היינו חולמים ומנסים להגשים בלעדיהם. אבל, וכמובן שיש אבל, אלוהים לא פיזר את המתנות האלה בצורה שווה. יש כאלה שנפשם חלשה יותר, 'מצויידת' פחות בתחמושת המנטלית הזאת, ויש שזכו בכל הקופה. גם ברמת המיקרו אנחנו יכולים לפגוש אדם בעל יכולת התמדה אדירה, אך ללא טיפה של מיקוד. אדם שאהבתו העצמית גדולה אך כוח הרצון שלו מועט, וכו'.

אנחנו חייבים להיות מצויידים ריגשית כדי לצלוח את המסע לירידת משקל ברת קיימא ולהינצל מלולאת היו-יו אליה נופלים רבים מהיורדים-עולים-יורדים-עולים במשקל. הכדורים, האבקות, השיטות, התפריטים, הם לא יעמדו לצדנו לאורך זמן. אנחנו צריכים להיות שם, עם עצמנו.

פיתרון: • מיקוד ובהירות הכרחיים עבורנו ברגע שאנו מבינים שלא מדובר בזבנג וגמרנו אלא במערכה ארוכה. בלעדיהם יקחו אותנו החיים לשטחים אחרים. לפי הרפואה הסינית קשורים המיקוד והבהירות באנרגיה של הכבד, הלב ו/או הטחול. מרפא סיני ידע לאבחן ולחזק היכן שצריך כדי להוסיף חדות ועוצמה ליכולת שלנו להינעל על מטרה ולא להרפות.

 • כוח הרצון, כפי שהבהרתי קודם, קשור לאנרגיית הכליות ברפואה הסינית וניתן לחזקו באמצעותה. יתרה מכך, מרגע שיש מיקוד ובהירות קל יותר להפעיל ולהגביר את הרצון. אתםרוצים להיות רזים יותר, נכון?

 • משמעת עצמית לקויה עומדת בליבם של מרבית הכישלונות האנושיים. התרופה למשמעת פנימית קלוקלת היא משמעת חיצונית בדמות מורה, מדריך, מטפל, חבר ועוד. ההמלצה האישית שלי היא להתמסר לאימוני קראטה מסורתי, לא משנה גילכם מינכם ומצבכם. דרך האימונים תפתחו קול פנימי חזק ונפש איתנה. כוח הרצון והמשמעת העצמית שלכם יהפכו לשם דבר בקרב הסובבים אתכם. על סיבות נוספות לתרגל קראטה מסורתי נדון גם בהמשך.

 • אהבה עצמית היא משהו שלא נתקלים בו הרבה ברחוב.. תגידו לי אתם אוהבים את עצמכם? האם אתם מסוגלים לעמוד מול הראי להסתכל לעצמכם בעיניים ולומר "אני אוהב/ת אותך… אני ממש ממש אוהב/ת אותך" ? יכול מאוד להיות שהתשובה היא לא. לא רק שאנשים לא אוהבים את עצמם, אני סבור שמרבית האנשים כועסים על עצמם ואפילו שונאים את עצמם. בטח תסכימו איתי שזו לא נקודה אופטימלית לפתוח בה תהליך של ריפוי… אז מה עושים? אני ממליץ מאוד לקרוא ספרים של לואיז ל. היי. (בסקירה שערכתי עבור אתר מאקו ב2008, התייחסתי לספר שלה, הכוח נמצא בתוכך, בתור האחרון-חביב שלי. אני ממליץ על כל כתביה) כל ספר שלה שתניחו עליו את ידכם יעזור לכם להשיב את אהבתכם לעצמכם. זה אולי הפיתרון הכי מהיר שאני יכול לחשוב עליו. לואיז כותבת נפלא, מהלב, ומעניקה הרבה חומר למחשבה ותרגילים מעשיים, כמו זה עם הראי. ברפואה הסינית היעדר אהבה עצמית קשור לאנרגיות של הכבד ושל הלב וניתן להסתייע בה גם לאיזון מצב זה. אבל הפיתרון הטוב והשלם ביותר (שהוא גם, מה לעשות, האיטי והמורכב ביותר) הוא לתרגל מדיטציה באופן מיומן, על בסיס יומי. אני מתרגל ולמד מדיטציה. אתם יכולים גם לבדוק בעמותת תובנה ובקלאסיקה בודהיסטית בישראל ולהצטרף לקבוצות הישיבה והתירגול שלהם.

 • התמדה היא הדבר האחד שאיתו אפשר להשיג הכל ובלעדיו – כלום. באופן מובהק קשורה ההתמדה לאנרגיית הכבד ומגובה על ידי כוח הרצון של הכליות. אולם התמדה, כערך מעשי, ניתנת לתירגול והטמעה דרך אימון מתמשך של אומנויות לחימה. היפנים קוראים ליהלום הפנימי הזה Nintai. הם הבינו כבר מזמן שסבלנות, התמדה וחתירה מתמדת ליעד עושים את ההבדל בין הצלחה לכישלון.

התמדה היא הדבר האחד שאיתו אפשר להשיג הכל ובלעדיו – כלום.