איזון דרך האוזן: תרגול עצמיבגוף האדם ישנן השתקפויות רבות של... גוף האדם. האירידולוג בוחן את קשתית העין כדי לאבחן את מטופליו באמצעות התבוננות בתבניות, צבעים ותכונות אחרות של קשתית העין; הרופא הסיני ימשש את הדופק ויבחין במצבם של תריסר איברים פנימיים שונים; הוא יתבונן בלשון כראי מהופך של הגוף כולו; מטפל השיאצו ימשש את הבטן ויחוש בה את מצבו הכללי של המטופל כמו גם את מצבם של איברים שונים, גם כאלה שכלל אינם שוכנים בחלל הבטן (כגון הלב והריאות); מטפל הסו ג'וק הקוריאני יביט בכף היד ובכף הרגל ויזהה בהן את האדם כמכלול; וכמובן, מוכרת אולי ביותר היא הרפלקסולוגיה הקלאסית, בה מתייחס המטפל אל כף הרגל כאל מראה אבחונית-טיפולית לאדם כולו.

רפלקסולוגיה מקורה במילה השתפקות, Reflection. יונסי אינגהם המציאה את המונח בשנות החמישים של המאה הקודמת. האסוציאציה שלנו לשיטת הטיפול בכף הרגל זהה לאסוציאציה ש'קרטיב' הוא שלגון (זוהי פירמת עבר של שלגונים) או ש'פלאפון' הוא טלפון סלולארי (זוהי אחת ממפעילות השירות הסלולארי). כל אבחון וטיפול כולל דרך אזור גוף מצומצם המשקף את הגוף כולו, ניתן להגדרה כרפלקסולוגיה כשלהי, וכעת אספר לכם על רפלקסולוגיה של האוזן.

אפרכסת האוזן הינה מיקרוקוסמוס של הגוף האנושי, והיא נמצאת שם תמיד (במינון כפול!) כדי שנשתמש בה. אכן, האפרכסת משמשת לא רק להכוונת גלי הקול אל עור התוף שבאוזן הפנימית, אלא גם לאבחון וטיפול – מקצועי או עצמי. אם נתבונן בה נגלה שהיא מזכירה עובר הפוך (התנוך מייצג את ראשו) מכורבל בתוך עצמו. ברפואה הסינית קשורה האוזן לערוצי האנרגיה ועיסוי שלה מוביל בסופו של דבר לעוררות עצבית ושיפור זרימת הדם בגוף כולו. לכן ממליצים מקורות סיניים – וגם עבדכם – על שפשוף תכוף של אפרכסות האוזניים למניעת מחלות וריפוין, ולחיזוק המבנה הבסיסי. התרגול קצר, נעים, פשוט ואינו מכלה זמן.


תרגול:

  1. עסו-שפשפו בצורה מעגלית את התוואי החיצוני של אפרכסת האוזן (קשור לגוף החיצוני), מלמעלה למטה, לכיוון התנוך. בצעו תנועת-ספירת-כסף-בשטרות כשהאוזן בתווך ועסו מלמעלה למטה עד שהאוזן מתחממת. כשאתם מגיעים לתנוך (קשור לראש ולמוח) שירגיש לכם רך יחסית לרקמה הסחוסית של קימור האפרכסת, עסו אותו היטב. סביר שתגלו מספר נקודות רגישות – התעכבו עליהן במיוחד.

  1. הפכו את ידכם ועסו בצורה מעגלית קרוב לחיבור האוזן לגולגולת, כשהלחץ מופעל על האוזן האחורית.

  1. בעזרת קצה האצבע – או אפילו קצה הציפורן, התחילו ללחוץ בחלקים הפנימיים של כל אחת מאפרכסות האוזניים (שימו לב: לא בתעלת השמע עצמה). כמובן, ידע מקצועי בהכרת מבנה האוזן אינו קיים ברשותכם אך תוכלו לזהות נקודות רגישים במגע ולהתחיל לעסות אותן לאט, בתשומת לב. החלקים הפנימיים של אפרכסת האוזן קשורים לאיברים הפנימיים. תוכלו להיטיב עם הלב, המעיים, הריאות, הכבד וכל שאר אברי הגוף פשוט על ידי איתור ועיסוי הנקודות הרגישות באוזניים – נקודה רגישה מבטאת מתח או חולשה באיבר פנימי נתון. פשוט עסו אותה ברגישות עד שהתחושה תוסר.

  1. הצמידו את ידיכם אל אוזניכם כאילו כדי להימנע מרעש מחריש אוזניים, רק באופן רפוי הרבה יותר. התחילו להניע את כפות ידיכם בצורה מעגלית כשהן מתחככות באפרכסת ויוצרות רחש של שפשוף. תוך כדי כך הגבירו את הלחץ עד שתאטמו את האוזניים לחלוטין ואז, בהדרגה, הרפו.

  1. חיזרו על ארבעת התרגילים פעמיים שלוש בכל פעם. רצוי לתרגל זאת פעם-פעמיים ביום לתחזוקה כללית. באופן כללי, התחילו בעיסוי רך ועדין בפעם הראשונה, והפכו אותו לתקיף יותר ככל שאתם מתקדמים, עד שתושג תחושה כללית של רוגע ונועם. אם אתם סובלים ממצב דלקתי או אחר של האוזן – אל תתרגלו בטרם תיוועצו ברופא או איש מקצוע.